پرتره‌های دل‌پسند از توریست‌های آمریکایینویسنده: صمد قربان‌زاده
۱۳۹۳/۰۷/۱۶

نگاهی به مجموعه‌ی «گردشگر» اثر راجر مینیک

 

گردشگر مجموعه‌‌ای‌است از راجر مینیک که در سال‌های دهه‌ی ١٩٨٠ از افرادی تهیه شده که به صورت گردشگر از مناطق دیدنی آمریکا بازدید می‌کردند. برای این مجموعه مینیک و همسرش به جاهای مختلفی هم‌چون طبیعت زیبای پارک یوسمیتی، پارک ملی نیویورک و غیره سفر می‌کردند و از افرادی که با پزها و حالات‌های عجیب و غریب برای تفریح به آن‌جا می‌آمدند عکاسی می‌کرد.

شروع این مجموعه برای مینیک هم‌زمان بود با شرکت کردن او در ورک‌شاپ عکاسی طبیعت انسل آدامز که در آن سال‌ها برگزار کرده بود. او با فراگیری نکات مهمی که درباره مسائل تکنیکی و غیره، سعی می‌کرد از داشته‌هایش بهترین استفاده را ببرد. مینیک برای ثبت موضوعاتی که در آن توریست‌ها برای لحظه‌ای در برابر دوربین او قرار می‌گرفتند در اوایل از دوربین مدیوم فرمت (قطع متوسط) خود و با استفاده از فیلم‌های سیاه و سفید عکاسی می‌کرد اما پس مدتی برای به تصویر کشیدن حالات و پزهای خاص این توریست‌ها از فیلم‌های رنگی نیز بهره برد.

 

 

در اکثر کارهای راجر مینیک حالتی از طنز همراه با پوچی و نگرانی دیده می‌شود. اما او در این مجموعه سعی کرده، با حالتی از احترام و مهربانی با کاراکترهایش برخود کند. مینیک در این سری به کاراکترها همچون زائرانی نگاه می‌کند که برای زیارت یک مکان مقدس وارد این مناطق شده‌اند. تا از این طریق رابطه نزدیک‌تری با تاریخ آمریکا برقرار سازند و به کاوش در هویت فردی خود بپردازند. او از طریق این عکس‌ها به نوعی از فرهنگی به ما می‌گوید که گشت و گذار فصل مهمی از زندگی آن‌ها را تشکیل می‌دهد.

 

راست: کشور دختران، 1925/ آگوست ساندر   |  چپ: قله کوه تتون و رودخانه‌ی مار، 1942 / انسل آدامز

 

راجر مینیک را می‌توان ادامه‌دهنده‌ی سنت عکاسان مستند و طبیعت‌نگاری چون آگوست ساندر و انسل آدامز دانست که با ادامه‌ی مسیر و تلفیق شیوه‌ی آن‌ها به روش نوینی در عکس‌هایش راه پیدا کرده است. مسیری که در آن هم آدم‌های ساده‌یِ اگوست ساندر را می‌بینیم که توسط دوربین برای لحظه‌ای گیر افتاده‌اند و هم طبیعت بکرِ تصاویرِ انسل آدامز را در پشت زمینه‌ی عکس‌ها مشاهده می‌کنیم که چشم هر مخاطبی را می‌دزدند.

راجر مینیک متولد ١٩٤٤ اوکلاهاما در ایالت متحده آمریکاست. او پس از مدتی به ایالت کالیفرنیا نقل مکان می‌کند و در سال ١٩٦٩ از دانشگاه کالیفرنیا فارغ التحصیل می‌شود. پس از دانشگاه، مینیک با افتتاح استودیوی شخصی خود عکاسی را به‌صورت حرفه‌ای شروع می‌کند.

در آن سال‌ها او اولین مجموعه خود را به عنوان دلتای جنوبی که در باره آدم‌هایی است که برای بازدید ازرودخانه می‌آمدند کار کرد و توانست جوایز زیادی را به ارمغان بیاورد

مینیک در سال ١٩٨٠ برای اولین بار از فیلم رنگی استفاده کرد که همزمان بود با شروع مجموعه‌ی گردشگر که در‌باره توریست‌های بازدیدکننده از مناظر دیدنی امریکا بود.

راجر مینیک گرچه جز عکاسانی می‌باشد که متعلق به دهه‌های پیشین است اما استفاده او از متریال‌ها و تکنیک‌های مختلف در تولید آثارش او را جز هنرمندان معاصر قرار داده است.


 

 •  مجموعه‌ی گردشگر را از این‌جا ببینید.


به اشتراک بگذارید: