آهنگِ خواب؛ نگاهی به آثار چِن وینویسنده: صمد قربان‌زاده
۱۳۹۳/۰۸/۰۸

چِن وِی [1] عکاس و هنرمند معاصر چینی‌ست که در سال‌های اخیر کارهایش مخاطبان بسیاری را در سراسر دنیا به خود جذب کرده است. او متولد ١٩٨٠ در استان ژجیانگ چین می‌باشد که با استفاده از تصورات پیچیده و عجیب خود، عکس‌هایی زیبا، غیرعادی و پر از ایهامی را به وجود می‌آورد.

چن وی همانند یک فیلسوف و کیمیاگری می‌ماند که به دنبال کشف مسائل زیادی در رابطه با دنیای شخصی خود می‌باشد. حیوانات تاکسیدرمی شده، آینه‌های شکسته، اتاق‌های ویران شده، خفاش‌ها و المان‌های دیگری که عمدتا برآمده از تصورات  چن وی می‌باشند در بیشتر این تصاویر به چشم می‌خورند.

او با وسواس زیادی که در ساخت فضاهای خود به خرج می‌دهد، مخاطب خود را محو در جادوگری خود می‌گرداند. چن وی همانند یک دانشمند شیفته‌ی کشف و اکتشاف در کنج خلوت دیوارهای بسته به اتفاق‌هایی فکر می‌کند که در گذشته رخ داده‌اند.

 

 

چن وی تصاویری را خلق می‌کند که تلفیقی است از خاطرات شخصی، اتفاق‌های دوران کودکی و موضوعات مرتبط با تاریخ و مسائل امروزی چین. او بیشتر این تصاویر را در استودیوی شخصی خود به‌صورت ترکیبی از فضاهای کارگردانی شده و گاها تلفیق شده در فضای نرم‌افزاری، به وجود می‌آورد. چن وی را باید جزو آن دسته از هنرمندان معاصر چینی دانست که تمرکز زیادی را بر روی مسائلی چون : تاریخ سیاسی، آزادی‌های شخصی و مواردی که باعث تبدیل شدن چین به یک کشور مدرن دارد. چن وی از طریق این تصاویر به نوعی سعی در خوانش شخصی از تاریخی دارد که قبل از به دنیا آمدن او نقش مهمی را در روند تحولات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی چین دارد.

 

 آکواریوم شکسته | 2009

 

 زندگی چن وی بعد از سال ١٩٨٠ که همزمان بود با شروع فعالیت‌های دنگ ژیا ئوپینگ رهبر و سیاست‌مدار چینی که با انجام سیاست‌های خود باعث رشد و تحول بزرگی در کشورش شد. بعد از این اتفاق بود که نه تنها تاثیرات ناشی از آن شخصیت و ذهنیت چن وی را شکل داد بلکه باعث رشد بسیاری دیگر از هنرمندان معاصر چینی گردید. با روی کار آمدن دنگ ژیا ئوپینگ سرکوب‌های بسیاری بر علیه افرادی که در طرفداری علیه انقلاب فرهنگی چین که در بین سال‌های ١٩٦٦ تا ١٩٧٦ توسط مائو [2] شکل گرفته بود، اجرا گردید. همین کشمکش‌ها و درگیری‌های خونین رخ داده در آن دوران منبع تاثیرگذاری بر روی بسیاری از کارهای شکل گرفته چن وی می‌باشند.

 

 ورودی باغ | 2009

 

کارهای «چن وی» را باید همانند عکس‌های ما لیانگ [3] دیگر عکاس معاصر چینی در کنار نمادها و سمبل‌های به یادگار مانده از سنت قدیمی، دارای اندکی امید و خوش‌بینی نسبت به آینده دانست. کارهای پر از رمز و راز چن وی را از سویی می‌توان پیرو تفکر سینسیزم [4] نیز دانست. او در کارهایی چون: آکواریوم شکسته [5] ، ورودی باغ [6] و دری که اغلب بسته نگهداری می‌شود [7] مخاطب را با دنیایی مواجه می‌گرداند که همه چیز آن در حال تحول و درگرگونی هستند. برای مثال چن وی در عکس ورودی باغ فضایی را به مخاطب نشان می‌دهد که برگ‌های درخت که می‌تواند نماد رشد و آزادی‌های اجتماعی باشد در حال وارد شدن به یک مکان بسته‌ای می‌باشد که نگهبان‌هایش دیگر توانایی مقابله با آن را ندارند.

 

\

 

به‌صورت کلی کارهای چن وی را می‌توان نشان‌دهندی آمال و آرزوهای انسان‌های آزاداندیشی دانست که برای رسیدن به جامعه‌ای بهتر از هر طریقی تلاش می‌کنند. آنها با اینکه در محیطی بسته گرفتار برخی از اندیشه‌های نادرست شده‌اند ولی همواره سعی در عبور از این موقعیت را دارند. چن وی با استفاده از المان‌های گوناگونی سعی دارد مخاطب را هر چه بیشتر با فرهنگ و جامعه‌ی چینی آشنا گرداند. جامعه‌ای که با وجود پشت سر گذاشتن تاریخی پر فراز و نشیب و همچنین پیشرفت‌های اخیر خود در زمینه‌های مختلف هنوز هم تعریف درستی از آزادی‌های اجتماعی و فکری در آن شکل نگرفته است.

 

 •  گالری آثار چن وی را ببینید

 

عکس کاور: بت پشت پرده | 2009


1- Chen Wei

2- مائو برای تحكیم ایدئولوژی، انقلاب فرهنگی را یك ضرورت تاریخی و یك نیاز اجتماعی می‌دانست و به همین دلیل با به راه انداختن انقلاب فرهنگی سه هدف عمده را دنبال می‌كرد:

• كنار زدن رقبا و دگراندیشان

• مقابله با تهدید و تهاجم افكار ارتجاعی شوروی‌ها – مائوتسه دون بر مبنای تز سه جهانی، رهبران شوروی را سوسیال – امپریالیسم می‌دانست و معتقد بود كه آنها با نادیده گرفتن افیون بورژوازی به دام كاپیتالیسم می‌افتند‌.

• توقف نفوذ اندیشه‌های سرمایه‌داری و دموكراتیك

3- Ma Liang

4- Cynicism : فلسفه‌ی یونانی که در مدرسه‌ای که توسط سینیس راه اندازی شده بود آموزش داده می‌شد. بیشتر فعالیت‌های این تفکر درباره  زندگی با فضیلت و هماهنگی با طبیعت بود. بنا بر اعتقادات این تفکر انسان با دوری از  ثروت، قدرت، مسائل جنسی و غیره می‌توانند زندگی خالص و ساده‌ای را داشته باشند.

5- Broken Aquarium

6- Entrance to The Garden

7- That Door Is Often Kept Closed


به اشتراک بگذارید: