زنان بدون مردان؛ نمایشگاه پرستو احدی در گالری آرته۱۳۹۴/۰۸/۲۸

از جمعه ۲۹ آبان، نمایشگاهی از عکس‌های پرستو احدی با عنوان زنان بدون مردان در گالری آرته برگزار می‌شود.

پرستو احدی متولد 1361 تهران است، او که فارغ‌التحصیل رشته‌ی گرافیک است در حال حاضر در رشته‌ی ادبیات نمایشی دانشگاه تهران مشغول به تحصیل است. وی پیش‌ازاین در چندین نمایشگاه نقاشی و تصویرسازی شرکت داشته است.

 

آندریا فیتزپاتریک – استاد تاریخ هنر دانشگاه اوتاوا – در پیش‌نویس یک مقاله تحقیقی با عنوان «از تصویر تا صدا: بازنمایی در هنر نیوشا توکلیان، شیرین نشاط و پرستو احدی» می‌نویسد: «پرستو احدی عکاسی را به‌عنوان ابزار شناخت و گوش سپردن به زنان و دختران آشنا به کار می‌گیرد. او بیننده را با احساسات سوژه‌هایش، ظاهر آنان و بدن‌هایشان درگیر می‌کند و روایت شخصی سوژه‌ها و اهمیت زمزمه‌ها و آواهای آنان را به تصویر می‌کشد. از این منظر، عکاسی پرستو احدی به رهیافت نن گلدین بسیار نزدیک است؛ رویکردی که در اواخر دهه ۷۰ و ۸۰ میلادی توسط گلدین جان گرفت و با تعریف عکاسی به‌عنوان ابزار روایت اتوبیوگرافی و ثبت جدال‌های روزمره دوستان صمیمی عکاس (گلدین) که در حاشیه شهر زندگی می‌کردند، تبیین گردید. عکس‌های احدی عناصر مشترکی با آثار گلدین دارد. هر دو از نمای درونی، برای بازنمایی برش‌هایی از جامعه که پیش‌ازاین توسط گروه‌هایی از مخاطبین دیده و دریافته نشده بود، استفاده کرده‌اند.

 

 

پرستو احدی در مجموعه پیش رو، گفتاشنودهای جهان زنانه را در قاب‌هایی که عموماً از حضور مرد خالی هستند، به تصویر کشیده‌ است. زنان و دختران، خلوت خود را چگونه سر می‌کنند؟ زمزمه زنان در تنهایی‌شان چه لحنی دارد؟ جدی، سودازده، عمیق، وهم‌آ‌لود و آسیب‌پذیر یا بازیگوش، اطمینان‌بخش، پرتکاپو و شادی‌آور؟»

 

گشایش: جمعه ۲۹ آبان – ساعت ۱۶

نمایشگاه تا ۸ آذر ۹۴ هرروز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ دایر است.

نشانی: تهران، خیابان ملاصدرا، شیخ بهایی جنوبی، پایین‌تر از همت، بلوار علیخانی، ۱۲ متری گلستان، کوچه دوم، شماره ۳ تلفن:88031652

 به اشتراک بگذارید: