دَم | نمایشگاه گروهی در گالری راه ابریشم۱۳۹۵/۰۳/۲۰

 نمایشگاه گروهی عکس و ویدئو با عنوان دَم روز جمعه 21 خرداد در گالری راه‌ابریشم ۲ افتتاح خواهد شد.

سمیرا داورفرا، سالومه سوزنچی، شقایق سیروس، فرزین فروتن و سحر مختاری هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند.

ایده‌ی اصلی این نمایشگاه بر اساس جستجوی تصاویر روزمره‌ی منتشرشده در فضای مجازی و انتخاب تصادفی یکی از آن‌ها بوده است.

حمیدرضا کرمی در بیانیه‌ی این نمایشگاه می‌نویسد: «فرزین فروتن، سمیرا داورفرا، سالومه سوزنچی، سحر مختاری و شقایق سیروس در آثارشان، تصویری امروزی از هراسی دیرپا را به نمایش می‌گذارند. آنچه برخوردی اتفاقی با تصویری پیش‌پا‌افتاده در سیلان سرگیجه‌آور تصاویر در فضای مجازی می‌نموده، بدل به نقطه‌ی عزیمتی در تکاپوی هنرمندانه‌ی آن‌ها برای تجسم احساس‌ ناشی از مواجهه با این نقشِ درد و رنج بشری می‌شود.

عکس بی‌نام‌ونشانی به‌جامانده از اتاق‌های گاز اردوگاه داخائو که در نگاه اول به تصویری از خطوطِ در‌هم‌تنیده - یادآور نقش‌اندازی‌های انتزاعی – می‌ماند، حقیقت هراس‌آورِ واپسین تلاش‌های انسان‌هایی برای بقاء با چنگ انداختن بر دیوارهای دودگرفته‌ی سلول‌های مرگ نازی‌ها را برملا می‌کند. آثار هر یک از این هنرمندان، بازتاب تصویرِ درونی شد‌ه‌ی واگوییِ این حقیقت است؛ حاصل تأمل شخصیِ هر یک از آن‌ها و درعین‌حال، نتیجۀ هم‌رأییِ و اشتراک دیدگاه‌شان، که به‌نوبه‌ی خود، اهمیت سازوکار منتهی به خلق آثار و سیرِ تکوین درون‌مایه‌ی نمایش در قالب کاری گروهی و مشترک را هم به‌مثابه کیفیتی چشمگیر و معاصر برجسته می‌سازد.

به‌این‌ترتیب، برآیند کوشش آن‌ها در گستره‌ای از مضمون‌پردازیِ صریح و اشارات مستقیم تا برداشت‌های کاملاً شخصی و دلالت‌های ضمنی، جلوه می‌کند. به‌رغم این، آنچه در کانون توجه هر یک می‌ماند یادآوریِ وحشتِ سبعیتی لگام‌گسیخته و ناانسانی‌ است، که در بلوغ عقلانیِ دنیای مدرن در مقابل چشمان خواب‌زده‌ی جهان روا داشته می‌شود. اثر هنری به‌مثابه یاد- داشتی به‌قصد بیدار کردن و بیدار ماندن، هرچند هنوز جهان در اسارت تعصب می‌تواند شاهد خاموش قساوت‌هایی ازاین‌دست باشد، چنانکه هست.»

 

  • گشایش: جمعه 21 خرداد 95- ساعت 16 تا 20
  • نمایشگاه تا 31 خرداد یکشنبه تا جمعه از ساعت 16 تا 20 ادامه دارد.
  • گالری روزهای شنبه تعطیل است.
  • نشانی: تهران، بلوار کشاورز، بین خیابان وصال و قدس، شماره 210، ساختمان تکنوآجر، طبقه 4


به اشتراک بگذارید: