به‌وقت اندوه ؛ نمایشگاه ابراهیم نوروزی در گالری راه‌ابریشم۱۳۹۴/۰۸/۱۴

به‌وقت اندوه نام نمایشگاهی از عکس‌های ابراهیم نوروزی است که از جمعه ۱۵ آبان ماه ۹۴ در گالری راه‌ابریشم2 برگزار می‌شود. در‌ این نمایشگاه ۲۱ عکس با ابعاد ۱۲۰×۸۰ و ۱۰۵×۷۰ سانتیمتر به نمایش درخواهد آمد.

«به‌وقت اندوه»، نگاهی است به دو سنت سوگواری، در دو جغرافیای متفاوت، متفاوت در مکان و زمان و جنسیت. سنت تمام زنانه «چهل‌منبر» در خرم‌آباد لرستان و‌ آیین تمام مردانه «گِل‌گیران» در بیجار کردستان. یکی در سکوت و دیگری در غوغا، زنانی متوسل به شمع و مردانی متمسک به خاک.

این مجموعه از سوی بنیاد ورلدپرس فتو در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه دوم در بخش پرتره شد و همچنین در Rukaj Gallery تورنتو به نمایش درآمده است. دو فریم از ‌این مجموعه نیز در گنجینه موزه هنرهای زیبای هیوستون (Museum of Fine Arts Houston) نگهداری می‌شود.»

 

در بخشی از متن معرفی آثار‌ این نمایشگاه آمده است:

 «زنانی روی پوشیده، مهر سکوت بر لب زده، شبیه و بی‌شباهت به هرروزشان، دست در دست هم، منزل‌به‌منزل می‌روند و شمعی می‌افروزند. آن‌سوتر مردانی رخت سوگ در بر کرده، سروصورت به گِل اندوده، بر سر و روی می‌زنند، هروله می‌کنند و اصواتی سر می‌دهند، چیزی میان ناله و سوگ‌چامه. جدایی انداخته میان من حاضر و من هرروزشان، بیگانه شده‌اند با خود و دیگرآن‌ همیشه‌شان تا یگانه شوند با «او» که هست و نیست. او که حضورش ذهنشان را انباشته، فقدانش خاطرشان را آشفته است و یادش جز به سوگواری، مانا نمی‌شود. می‌آیند و می‌روند و در ‌این میان لحظه‌ای همه‌چیز می‌ایستد، همان‌جا که حضور «فقید حاضر»، فوران می‌کند و سر برمی‌آورد، بهت همه را در برمی‌گیرد و‌ این لحظه‌ای است که عکس آغاز می‌شود. زنانی در پس‌زمینه‌ای از پوشش نیایش چند صدساله‌شان و مردانی چشم بر آسمان دوخته، همه با نگاه به تعقیب «حضور» و سوگوار «فقدان»، غرق در اندوه. خواه به شبق ناکی شفق و خواه به رنگارنگی گل‌های چادرنماز مادربزرگ.»

 

 ابراهیم نوروزی عکاسی را از سال ۲۰۰۴ و با تمرکز بر عکاسی خبری و مستند آغاز کرده و آثار وی در بسیاری از مجلات و روزنامه‌های بین‌المللی منتشرشده است. وی برنده سه جایزه از بنیاد ورلد پرس فتو در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳، جایزه اول مسابقه عکاسی نیکون ۲۰۱۳، جایزه اول The Lucie Awards و چندین جایزه دیگر شده است. نوروزی در سال ۲۰۱۳ به‌عنوان یکی از ۱۰ عکاس برتر هیات داوران Eugene Smith Grant انتخاب شد.

 

  • گشایش: جمعه ۱۵ آبان – ساعت ۱۶ تا ۲۰
  • نمایشگاه تا ۲۵ آبان ۹۴ هرروز از ساعت ۱۶ تا ۲۰ دایر است.
  • گالری شنبه‌ها و تعطیلات عمومی‌ دایر نیست.
  • تهران، بلوار کشاورز، روبروی پارک لاله، بین وصال و قدس، ساختمان تکنو آجر، شماره ۲۱۰، گالری راه ابریشم ۲


به اشتراک بگذارید: