چهارفصل عباس کیارستمی | گالری بوم۱۳۹۴/۱۰/۱۵

 نمایشگاهی از عکس‌های عباس کیارستمى با عنوان چهارفصل از جمعه ١١ دى ٩٤ در گالرى بوم به نمایش درآمده است.

در این نمایشگاه ٢٩ عکس در ابعاد بزرگ و یک ویدئوآرت ارائه‌شده که منتخبی است از شش سری عکس‌های عباس کیارستمی که در کنار یکدیگر تصویر جامعی از گوناگونی آثار این چهره اسطوره‌ای هنر و سینمای ایران ارائه می‌دهند. این شش سری عبارت‌اند از؛ سفیدبرفی، راه‌ها، مهتاب، درها و یادها، دیوار و پنجره رو به حیات، که برخی از آن‌ها برای نخستین بار در ایران به نمایش درمی‌آیند.

گالرى بوم براى نمایش بهتر این مجموعه چندین دیوار نمایشگاهى را به فضاى خود علاوه کرد تا اتمسفر دیده شدن این آثار نیز حرفه‌اى باشد؛ این دیوارها در سرى عکس‌هاى «درها و یادها» به بازسازى نوستالژى کوچه‌هاى باریک و بن‌بست قدیمى کمک شایان توجهى کرده است.

 

از مجموعه درها و یادها  ©عباس کیارستمی

 

در بخشی از متن کاتالوگ این نمایشگاه به قلم دکتر علیرضا سمیع‌آذر نوشته‌شده است:

«این مجموعه حاصل بیش از سی سال تلاش ارزشمند و ماندگار هنرمند برای خلق اشاره و معنا در تصاویری از بستر جاری زندگی است. مشاهده این آثار فرصت کم‌نظیری است برای آشنایی با تفکر هنری کیارستمی و واژگان بصری او که در آثار مختلف وی به تنوع «چهارفصل» تبلور یافته است.

 

از مجموعه پنجره رو به حیاط ©عباس کیارستمی

 

رهیافت هنری کیارستمی انتزاعی کردن پدیدارهای طبیعت و جهان پیرامونی و درواقع نوعی آشنایی‌زدایی از آن‌هاست، به‌طوری‌که مخاطب خیلی زود درمی‌یابد که مضمون اصلی هنر او نه جلوه ظاهری و زیبایی‌شناختی برف، باران، راه، درودیوار، بلکه مفاهیمی ذهنی در ورای آن‌هاست. تصاویر ظاهراً ساده ولی عمیقاً کنایه‌ای او به‌راحتی از جذابیت‌های بصری و جنبه‌های شاعرانه عبور کرده و در دنیای نمادین حکمت و معنا سیر ‌کند. ترکیب‌هایی خالص و پالایش‌یافته وی بیننده را به لایه‌های پنهان اشارات و دلالت‌ها سوق داده تا از این طریق او را با مفاهیم پیچیده و متباینی همچون بودن یا نبودن، واقعیت یا توهم، حضور یا فقدان و ذهنی یا عینی رویاروی سازد. از این منظر اگر در پی ردپای کیارستمی در آثارش باشیم، باید او را در عمق پنهان اثر، و نه سطح ساده و آشکار آن، جستجو کنیم.»

 

عباس کیارستمی هنرمند نامدار ایران متولد ۱۳۱۹ در تهران و فارغ‌التحصیل رشته نقاشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است.

طی بیست سال گذشته نمایشگاه‌های متعددی از آثار کیارستمی در گالری‌ها و موزه‌های مختلف جهان برگزارشده است.

 

 این نمایشگاه تا ٢٧ اسفند ۹۴ روزهای دوشنبه تا جمعه (غیر از تعطیلات مناسبتى) از ساعت ۱۶ تا ۲۰ برقرار است.

نشانى: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از تقاطع نیایش، خیابان ارمغان غربی، شماره ۱۱


عکس کاور : از مجموعه پنجره رو به حیاط ©عباس کیارستمی

 به اشتراک بگذارید: