هارولد فاینستاین
۱۹۳۱ . آمریکا
۱۳۹۳/۰۸/۳۰

هارولد فاینستاین عکاس آمریکایی‌ست که به عکاسی خیابانی علاقمند بود با حضور و فعالیت‌ مستمر در جزیره‌ی کُنِی و خیابان‌های نیویورک به یکی از چهره‌های برجسته در عکاسی خیابانی بدل شد.

هارولد سال 1931 در شبه‌جزیره کُنِی در‌ نیویورک متولد شد و زمانی که 15 ساله بود کار خود را در عکاسی شروع کرد. چهار سال بعد، ادوارد اِستایکِن، مدیر وقت بخش عکس موما (موزه‌ی هنر مدرن نیویورک) و یکی از حامیان‌اش در آن زمان، کار او را برای کلکسیون دائمی موزه خریداری کرد.

هارولد هنگامی که 17 سال داشت به فتولیگ (تعاونی صنفی عکاسان نیویورک در سال‌های 1936تا1951) پیوست.

 

دبلیو. یوجین اسمیت ـ یکی از تأثیرگذارترین عکاسان قرن بیستم ـ درباره‌ی او می‌گوید:

«هارولد یکی از معدود عکاسانی‌ست که می‌‌شناسم و تحت‌‌تاثیرش قرار گرفته‌ام، او مهارتی آشکار در آشنا کردن‌مان با زیبایی‌هایِ تازه دارد.»

 

دبلیو. یوجین اسمیت در حال بررسی عکس‌های هارولد ، 1956

 

سال 1954 فاینستاین اولین نمایشگاه‌اش را در موزه‌ی هنر آمریکایی ویتنی و سه سال بعد در موزه‌ی هنر مدرن نیویورک برگزار کرد. پس از برگزاری نمایشگاه در موزه‌ی هنر مدرن بود که جیکوب دشین نویسنده‌ی ‌عکاسی نیویورک‌تایمز گفت: «کارهای فاینستاین پیکتورئالیسمِ جدید است.» سال بعد هم اچ.‌ام کینزر مدیر سالانه‌ی عکاسی گفت: «هارولد فاینستاین در 26 سالگی به نقطه‌ا‌ی در زندگی حرفه‌ای خود رسیده که باید عنوان استاد را برای او به‌کار برد. عنوانی که منتقدان معمولا با احتیاط از آن استفاده می‌کنند.»

 

هارولد با شاگردانش در کالج ویندم

 

هارولد همچنین به عنوان معلم و مدرس عکاسی نیز شهرت دارد. در 20 سال دوره‌ی فعالیت اولیه‌اش، او شروع به آموزش عکاسی در نیویورک کرد. فاینستاین علاوه بر کارگاه‌های خصوصی که در استودیوی خود برگزار می‌کرد، در مراکزی چون مدرسه‌ی ارتباطات آنن‌برگ در پنسیلوانیا، مدرسه‌ی عکاسی موزه‌ی فیلادلفیا، دانشگاه ماساچوست، موسسه هنری مریلند، کالج ویندِم و دانشکده صلیب مقدس هم تدریس کرده است.

ای.دی کُلمِن منتقد سابق نیویورک تایمز درباره‌ی او می‌گوید: «او یکی از معدود استادان افسانه‌ای‌ست که با کارگاه‌های خصوصی‌اش در حال شکل دادن به نگاه صدها نفر از عکاسان مشتاق است.»

 

 

هارولد فاینستاین در حال امضا کردن پوسترها و کتاب‌هایش

 

سال 1990 مرکز بین‌المللی عکاسی (ICP) نمایشگاه بزرگی از او با عنوان «جزیره کُنِی از درون: پنج دهه از عکس‌های هارولد فاینستاین» برگزار کرد که در آن حاصل فعالیت 44 ساله‌ی عکاسیِ هارولد از جزیره‌ی کنی به نمایش گذاشته شد.

هارولد خود درباره‌ی سری عکس‌هایش از جزیره‌ی کنی می‌گوید: «تماشا همیشه سرگرمی‌مورد علاقه‌ی من بوده است. در طول این سال‌ها، چهره‌ی جزیره کُنِی شاهد موج مهاجرت‌ها و تغییر یافتن محله‌ها بوده است. در این‌جا یهودیان ارتودکس، آمریکایی‌هایِ آفریقایی تبار، ایتالیایی‌ها، روس‌ها، پورتوریکویی‌ها و مردمی از سراسر جهان هستند و مجذوب اینجا شده‌اند. این عکس‌ها در طول شش دهه نشان می‌دهند که بدون توجه به تغییراتی که رخ می‌دهد، جزیره کُنی همیشه جادویی است.»

 

 

 از سری فتومونتاژها، 1956

 

هارولد فاینستاین بر خلاف بسیاری از عکاسان هم‌دوره‌اش فعالیت خود را محدود به عکاسی مستند و خیابانی نکرد و شیوه‌های دیگری در عکاسی را هم تجربه کرد. از خلق عکس‌های ترکیبی و فتومونتاژ گرفته تا عکاسی از گل‌ها و پروانه‌ها.

فاینستاین در اواسط دهه‌ی 80 علاقه‌مند به استفاده از رنگ در عکس‌هایش  شد. او با لنز 35 میلی‌متری‌اش از گل‌ها و صدف‌‌های حلزونی در برابر آسمان عکس می‌گرفت. و این منجر به ایجاد آرشیوی بزرگ از تصاویر تولید شده با این روش شد. عکس‌هایی از این سری در مجله‌یلایفو مقالاتی نیز در نشریات دیگر آن دوره منتشر شده است.

 

از سری متروپولیس 

علاوه بر این، فاینستاین پیشگام استفاده از لنز چند رنگ بود که با آن مجموعه‌ای از معماری شهر نیویورک را با تفاسیر انتزاعی تولید کرد که در مجله‌ی لایف منتشر شد و در انجمن هنری شهرداری نیویورک هم به نمایش گذاشته شد.

آثار لوئیس کان و فرانک لوید رایت از معماران مطرح آمریکا، الهام‌بخش او برای انجام این سری از عکس‌ها بود.

سال 1998، فاینستاین دست به تجربه‌ای تازه در تولید عکس زد. او با استفاده از یک اسکنر به عنوان یک دوربین ـ تکنیکی که الان اسکنوگرافی نامیده می‌شود ـ عکس‌های زیادی از گل‌ها تولید کرد که منجر به انتشار کتاب ‌صد گل (لیتل براون، 2000) شد. مجله‌ی کامپیوتر ورلد در سال 2000 به پاس این کتاب، جایزه اسمیت‌سونیان را به او اهدا کرد و فاینستاین را به عنوان یکی از پیشگامان عکاسی دیجیتال معرفی کرد.

 

از مجموعه‌ی جزیره‌ی کنی، 1949

 

آثار و فعالیت‌های هارولد فاینستاین در مراکز معتبری ارائه شده است. عکس‌هایش در مجموعه‌‌های دائمی موزه‌های بزرگ در سراسر جهان از جمله موزه‌ی هنر مدرن، مرکز بین‌المللی عکاسی، خانه‌ی جورج ایستمن، موزه‌ی هنرهای عکاسی، مرکز عکاسی خلاق و موزه‌ی شهر نیویورک به نمایش گذاشته شده و همین‌طور عکس‌ها و مقاله‌هایش در نشریاتی چون لایف، اپرچر، بلک اند وایت، کمرا آرتز، نیویورک تایمز، امریکن فتو، مجله‌ی اپرا، عکاسی سالانه، مدرن فتوگرافی و پاپیولار فتوگرافی منتشر شده است.

سال 2011 زمانی که هارولد فاینستاین 80 ساله بود موزه‌ی عکاسی گریفین جایزه‌ی افسانه‌ی زندگی را به او اهدا کرد. هارولد فاینستاین در حال حاضر 83 ساله است و با ​​همسرش زندگی می‌کند.

در این مجموعه منتخبی از تمامی دوره‌های فعالیت‌ 65 ساله این عکاس را ارائه کرده‌ایم.


به اشتراک بگذارید: