آرنو رافائل مینکینن
۱۹۴۵ . فنلاند
مترجم: فاطمه بردال
۱۳۹۳/۰۴/۲۳

آرنو رافائل مینکینن متولد 1945 در هلسینکی فنلاند است. او در سن 6 سالگی همراه با خانواده‌اش به آمریکا نقل مکان کرد.

آرنو به همراه عکاسان نامداری چون هری کالاهان و ارون سیسکیند به تحصیل پرداخت. مینکینن سال 1971 مدرک فوق‌لیسانس را در رشته‌ی هنرهای زیبا گرفت و در حال حاضر استاد دانشگاه لووِل ماساچوست است و به عنوان مدرس دانشگاه هنر و طراحی آلتو در هلسینکی نیز مشغول به کار است.

مینکینن برای عکس‌های سیاه سفیدش مشهور است که از اعضای بدن خودش در ارتباط با طبیعت گرفته شده و به گونه‌ای این دو را در موقعیت‌های عجیب و خطرناکی با هم در آمیخته است.

عمده‌ی کارهای او  سلف‌پرتره هستند و با دوربین قطع بزرگ گرفته شده‌اند. این عکاس خودش در جلوی دوربین قرار می‌گیرد و مجری عکس‌هایش است و در واقع نمی‌داند که وقتی جلوی دوربین به عنوان سوژه قرار گرفته، پشت دوربین چه اتفاقی می‌افتد.

عکس‌های او در عین شاعرانه بودن، در برخورد اول به گونه‌ای شوک به بیننده وارد می‌کند.

مقالاتی از ایشان در نشریات و کتاب‌های بسیاری در سراسر جهان منتشر شده از جمله: سرمازدگی (مورگان و مورگان)، خط آب (ماروال، روزنه، اتاوا، 1994)، ساگا: سفر آرنو رافائل مینکینن، 35 سال عکاسی (کتاب کرونیکل، 2005)، مشق شب (مثل ال تی دی، هلسینکی، 2008) و رابطه‌ی متوازن ( لومیرا پرس، 2010).

آرنو رافائل مینکینن به پاس آثارش تاکنون موفقیت‌های زیادی به دست آورده از جمله: جایزه‌ی نقدی موقوفه‌ی ملی سال 1991 ، نشان شوالیه دولت فنلاند سال 1992 ، جایزه‌ی هنری عکاسی فنلاند در سال 2006 ، کمک هزینه‌ی فیلم‌نامه از بنیاد فیلم فنلاند در سال 2010 و ...


به اشتراک بگذارید: